Site hızı nedir?


Site Hızı, her web sayfasının barındırma sunucusundan indirildiği ve kullanıcının web tarayıcısında görüntülendiği hızı ifade eder. Bu arada “sayfa yükleme süresi”, bir web sayfasının tüm içeriğini, siteye tıkladıktan sonra kullanıcının tarayıcısında görüntülemek için gereken süredir.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Site hızını, daha hızlı sitelerin en fazla faydayı elde ettiği ve her saniyenin fark yarattığı bir ölçek olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, iki saniye içinde yüklenen sayfaların hemen çıkma oranı ortalama %9 iken, beş saniye içinde yüklenen sayfaların hemen çıkma oranı %39 ‘a yükseliyor.

Yükleme süresindeki bir saniyelik fark bile performans üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir:

Bir saniyelik sayfa yükleme süresi, kullanıcıların kendilerini stressiz ve kontrol altında hissetmelerini sağlar. Ancak 4 saniyeden sonra kullanıcılar dikkatini neredeyse hiç vermiyor ve web sayfasını tekrar ziyaret etmeleri pek mümkün olmuyor. Saniyeler arttıkça hemen çıkma oranı da artar. Azalan şey ise kullanıcının bekleme süresidir.

Büyük markalar bile web sitesi hızının etkilerinden muaf değildir. BBC, sitesinin yüklenmesi için geçen her ekstra saniye için kullanıcıların %10’unu daha kaybediyor. Yahoo! sayfa yükleme süresini yalnızca 0,4 saniye azalttığında ise trafik %9 oranında artmıştır.

Site hızının dönüşüm oranına etkisi

Dönüşüm oranı, site hızından etkilenebilen e-ticaret siteleri için önemli bir metriktir. Bir sayfanın yükleme süresi ne kadar uzun olursa, müşterilerin başka bir e-ticaret sitesine geçişi ve satın alma olasılığı o kadar artar. Her dört müşteriden biri, on saniyeden uzun sürerse sayfa yüklemesini iptal eder.

E-ticaret devi Amazon, 2012 yılında 100 milisaniyeden daha uzun bir yükleme süresinin satışları yaklaşık% 1 oranında azalttığını hesapladı. Amazon.com’in günlük cirosu yaklaşık 67 milyon dolardır. Bu, günde 670.000 dolarlık kayıp fırsat maliyetine eşittir ve bu da yılda 244.5 milyon dolara kadar çıkacaktır.

Mobil alışveriş alanında, hemen çıkma oranları daha da yüksektir. Burada, sayfa üç saniye içinde yanıt vermezse alışveriş yapanların% 40’ı satın alma girişiminden vazgeçer. Almanya’daki mobil alışveriş pazarı, kullanıcıların% 79’unun mobil alışveriş yaptığı ABD’deki kadar gelişmemiştir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapında çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 65’i, söz konusu web sitesinin sayfayı yüklemesi üç saniyeden fazla sürerse satın alımlarını terk ediyor.

Arama motorları için önemi

Google için site hızı, 2010 yılından beri bir sıralama faktörü olmuştur. Arama motoru şirketi, bu kararı, daha hızlı yüklenen sayfaların kullanılabilirliği artırması ve böylece kullanıcıya daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunması gerçeğiyle haklı çıkarmaktadır. Bu arada, mobil uyumluluk da dikkate alınmıştır, böylece 2016’dan bu yana mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerinin yükleme hızı da odak noktasına gelmiştir.

İpuçları:

Çoğu durumda, site sahipleri siteye ekleyecekleri resimleri optimize etmeden yüklerler. Tavsiyem, her zaman resimlerinizi doğru ebatlandırın ve ardından tinypng.com ‘da optimize ederek web sitenize yükleyin.

Site hızı testi için birden fazla analiz sitesi kullanıyorum.
İlk olarak Pagespeed ile analiz ediyorum. Sonrasında Webpagetest ile sitenin yüklenme süresine bakıyorum detaylı olarak. Bu arada Mobil Uyumluluk Testi yapmayı ihmal etmiyorum.
Kısacası farklı analizler ile sitenizin hangi bölümünün yükleme hızını yavaşlattığına doğrudan bağlantılarla önerilen güncellemelerle ayrıntılı olarak ele alıyorum.

  1. Hosting
  2. Sunucu uptime süresi
  3. Görseller, Videolar, Font ve dosya ağırlıkları
  4. Eklentiler
  5. Sunucu ve tema ile eklentilere en uyumlu olan cache eklentisi kullanımı

ÖZET

Kısacası, site hızı bir web sitesinin başarısı için çok önemlidir. Sayfa yükleme süresindeki en ufak bir iyileştirme bile, hemen çıkma oranlarını azaltmanıza, dönüşüm oranlarını arttırmanıza ve arama motoru sıralamalarında yükselmenize yardımcı olacaktır.

Wordpress site hızlandırma hizmeti  için ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir